Manastir Vavedenje i tajanstveni sarkofazi- Slavkovica

U Ikonićima, jugozapadnom zaseoku sela Slavkovice koja se nalazi u podnožju Rajca, na potesu Crkvine nalaze se ostaci manastira sa crkvom. Ona datira iz vremena s’ kraja XIII ili iz prvih dekade XIV veka . Takodje tu se nalaze nekropole od stotinak grobova veoma neobične konstrukcije, malo poznate javnosti u Srbiji. Ono što je posebno privuklo pažnju istraživača bila su dva monumentalna kamena sarkofaga (i treći devastiran) za koje srpski arheolog Dimitrije Madas u svojoj knjizi „Slavkovica“ tvrdi da pripadaju despotu Đurađu Brankoviću, kao i njegovoj ženi Irini, u narodu poznatoj kao Prokleta Jerina i njihovom sinu despotu Lazaru Brankoviću. On za to ima odlične argumente ali nema na drugoj strani ni jednog materijalnog dokaza. Samim tim njegovo mišljenje ostaje bez podrške stručne javnosti, koja tu njegovu tvrdnju smatra smelom pretpostavkom. Dragocen je i nalaz kameje-ikonice sa likom sv. Nikole i krstom, koja se danas čuva u Narodnom muzeju u Beogradu. Manastir Vavedenje Presvete Bogorodice upisan u registar nepokretnih kulturnih dobara Republike Srbije i smešten u kategoriju spomenika kulture od velikog značaja. Spomenik se danas nalazi u nadležnosti Zavoda za zaštitu spomenika kulture Valjevo.

 

 

 

Crkva sv. Jovana Krstitelja- Dići

Vidragova crkva kako je u narodu ponekad zovu je jedna od najvećih nekropola sa ostacima crkve s kraja XIII. vek. Ona se nalazi se u selu Dići i na osnovu natpisa sa ktitorske nadgrobne ploče u hramu sagradio ju je vlastelin Vidrag koji je živeo u periodu vladavine Kralja Stefana Uroša II Milutina. Nalazi se pored same Ibarske magistrale i predstavlja važan spomenik kulture i nasledja Republike Srbije. Na lokalitetu „Manastirina“ (Manastirsko), otkriveni su temelji srednjovekovne crkve sa velikom nekropolom. Reč je o jednoj od najvećih nekropola na području Srbije iz XIV. veka, koja obuhvata preko 180 nadgrobnih ploča neobičnog oblika iz XIV. i XV. veka. Od 2013. godine započet je ciklus radova na rekonstrukciji ovog arheološkog lokaliteta. U toku je izgradnja glavnog broda crkve i oltarskog dela, a u planu su i druge aktivnosti koje imaju za cilj očuvanje ovog dragocenog spomenika kulture.

 

 

Crkva sv. Arhangela Mihaila -Manastir Hadži Đera- Moravci

Manastir i crkva posvećena Saboru sv. Arhangela Gavrila u selu Moravcima je iz 13 veka. ktitor manastira je Srpski kralj Uroš 1 Nemanjić. Pored stare crkve je grob arhimandrita Gerasima Georgijevića, poznatijeg kao Hadži-Đera, duhovnika i jednog od ključnih pokretača Prvog srpskog ustanka. Hadži – Đera je bio prvi prosvetitelj ljiškog kraja. Još od 1798. godine u manastiru Moravci piše, prevodi i uči decu. Pisane knjige iz tog doba sa njegovim potpisima i sad se nalaze u riznici moravačke crkve.Turci su ga pogubili 1804. godine, tokom jutarnje molitve…

 

Crkva Svetog Ilije – Ba

U selu BA , na samom izvorištu reke Ljig, nalazi se crkva posvećena Svetom Iliji, podignuta krajem 14 i početkom 15. veka, za vreme despota Stefana Lazarevića, sina kneza Lazara. predanje kaže da su vrata crkve visoka 2,5 metara, odmerena po visini samoga despota

 

Spomenik 1300 kaplara

“1300 kaplara” je naziv za još nedoškolovane oficire koji su poslati kao pojačanje Prvoj armiji u Kolubarskoj bici. Sastav ove jedinice činio je budući intelektualni krem Srbije. Početkom rata veliki broj mladića, kako iz Srbije tako i iz Austrougarske, napustio je školovanje i stavio se na raspolaganje vrhovnoj komandi. Oni su upućeni u vojnu školu u Skoplju. Iako njihova obuka nije bila završena, razvoj događaja primorao je vrhovnu komandu da ih pošalje u borbu. Srpska vojska je bila u povlačenju, demoralisana, sa manjkom municije, Beograd je bio u neprijateljskim rukama, tako da se svet već pomirio sa potpunim slomom Srbije. Za odsudnu borbu bile su neophodne sve raspoložive snage, zbog čega su mladićima u Skoplju pre vremena podeljeni činovu kaplara (otud i naziv) i oni su odmah naredno jutro upućeni ka Kolubarii Suvoboru. Srpska vojska je tada izvojevala jednu od najsjajnijih pobeda u Prvom svetskom ratu, predvođena Živojinom Mišićem. 1300 kaplara predstavljaju simbol žrtvovanja za slobodu sopstvene zemlje i naroda jer su ih činili, mahom, golobradi mladići koji su svesno krenuli u borbu.  Spomenik ovim junacima nalazi se na planini Rajac.

 

Struganik- rodna kuća vojvode Živojina Mišića

Struganik je selo koje se nalazi na obroncima planinie Suvobor. U njemu je smeštena kuća vojvode Živojina Mišića. Kuća je danas memorijalni kompleks čija se postavka satoji iz dva dela, istoriskog i etnološkog. U okviru muzeja je tematska postavka koja prikazuje Živojina Mišića tokom istoriskih događaja krajem XIX i XX veka, sa akcentom na događajima u kojima je vojvoda odigrao značajnu ulogu.

U kući vojvode Mišića hronološki su prikazani njegovo poreklo, detinstvo i školovanje, njegova vojna karijera, Prvi svetski rat sa posebnim osvrtom naKolubarsku bitku, njegovi poslednji dani kao i priznanje i doprinos vojnoj nauci.