– Paraglajding kao ekstremni sport –
Paraglajding kao ekstremni sport je sve popularniji u svetu pa i kod nas .Planina Rajac ima povoljna vazdušna strujanja za bavljenje paraglajdingom. Najčešći su zapadni i severozapadni vetrovi, dok su južni vetrovi najjači zbog spuštanja niz planinske padine.
Prostor predviđen za uzletanje paraglajdera je uređen i opremljen. Uzletilište je travnato, široko, dugo i sa malim nagibom, pogodno za početnike. Start se nalazi na 850m nadmorske visine, a sletanje na 600m.
– Planinski offroad biciklizam –
Na Rajcu postoje povoljni uslovi pre svega za sportski, rekreativni, ali i za planinski offroad biciklizam. Planinarsko društvo Pobeda je organizovalo biciklističku trku u okviru manifestacije „Dan čistih planina“.
Staza je raznovrsna i na nekim delovima tehnički zahtevna. Proteže se duž Rajačkih livada i šuma u dužini od 7130 metara. Odlikuje se brzim pravcima, srednje zahtevnim usponima i sa par zahtevnih spusteva. Staza se može podeliti na nekoliko delova u odnosu na podlogu i teren – od brzih pravaca do kamenitih i opasnih spusteva. Više na http://www.pdpobeda.rs/biciklizam/MTB/Detalji/Rajac/Opis%20Staze.htm
– Orijentiring –
Orijentiring je sport u kome takmičari treba da, uz pomoć karte i kompasa, za najkraće vreme pronadju odredjeni broj kontrolnih tačaka na nepoznatoj stazi i to onim redosledom kako je nacrtano na karti.
Na Rajcu se održava takmičenje u orijentacionom krosu “Memorijal Čika Duško Jovanović”, u organizaciji Planinarskog društva Pobeda iz Beograda. http://www.pdpobeda.rs/orijentiring/
– Planinarenje na Rajcu planinskom vencu Suvobor –
Planinarsko društvo Pobeda iz Beograda je izgradnjom doma „Čika Duško Jovanović“ postalo jedan od zamajaca razvoja turističkog centra na Rajcu. Za svoje planinare osmislili su put „Čika Duškove Rajačke staze” koji ima 14 kontrolnih tačaka.
Prva je planinarski dom, druga vrh Rajca (848 m), dok su ostale povezane u kružnu stazu dugu pedesetak kilometara. Za obilazak su potrebna dva dana, tako da se staza može obići za vikend, pri čemu se može prespavati u Čika Duškovom domu ili u planinarskoj kući “Dobra Voda”, koja je ujedno i kontrolna tačka planinarskog puta. Kontrolne tačke se takođe mogu obilaziti po izboru, korišćenjem veznih staza. Više informacija na sajtu PD Pobeda.
– Branje lekovitog bilja –
Planina Rajac je vrlo bogata lekovitim biljem pogodnim za spravljanje čajeva ili korišćenjem u svrhu začina. Na planini Rajac možete naći hajdučku travu, majčinu dušicu, šipurak, divlju nanu, kantarion i mnoge druge blagodarne biljke. Molimo one koji se bave branjem biljaka da čuvaju i neguju osetljivu ravnotežu u prirodi i da kada beru lekovito bilje uvek ostave trećinu kako bi se i sledeće godine biljke razmnožile i kako bismo svi mogi da uživamo u njihovim lekovitim svojstvima.
– Branje pečuraka –
Tlo Rajaca su skrovište za mnoge vrste gljiva tj. pečuraka i veliki broj domaćeg stanovništva se bavi branjem pečuraka kada im je vreme. Na livadama i u šumama možete naći vrganje, lisičarke, knjege, sunčanice, ali i veliki broj otrovnih pečuraka koje podsećju na jestive, pa ako niste stučni, nađite nekog raspoloženog lokalca da Vam pomogne. Pošaljite nam sliku Vašeg gulaša od pečuraka!
– Lov –
Na području Opštine Ljig postoje dva lovačka udruženja, “Rajac” iz Ljiga i “Kačer” iz Belanovice. Lovačko udruženje “Rajac” gazduje istoimenim lovištem, koje se prostire na 19.197 ha, visinske razlike od 124 do 864 m n.v. Položaj lovišta ukazuje na mogućnost izvođenja svih tipova i načina lova, od ravničarskog, preko brdskog «šumadijskog», pa do planinskog lova, kao i sa svim tipovima lovnih pasa (ptičari, goniči itd.).
Lov je moguć tokom čitave lovne sezone. Lovište je bogato svim vrstama divljači, a naročito srnećom, zečijom i fazanskom i nešto manje divljim svinjama i predatorima kao što su lisica, kuna, šakal itd. Lovačko udruženje iz Ljiga organizuje lov na «Zlatnu rajačku lisicu» sa psima goničima na obroncima Rajca. To je jedna od najstarijih manifestacija tog tipa sa obiljem pratećih sadržaja, poput odstrela divljeg vepra, jamarenja štetočina, takmičenja u gađanju glinenih golubova i slično. Udruženje se bavi i ugošćavanjem lovaca turista.
Za sada je u ponudi odstrel srndaća, fazana i zeca. Lovište poseduje određene lovno- tehničke objekte, koji zahtevaju obnovu i opremanje za adekvatnu ponudu u okviru lovnog turizma. Lovištem “Kačer” gazduje Lovačko udruženje istog naziva. Lovište ima površinu 8.500 ha na delovima atara šest naselja (Poljanice, Kalanjevci, Šutci, Belanovica, Živkovci i Kozelj). Najbrojnije vrste su: zec, fazan, srna, divlja svinja, jarebica, lisica, kuna, jazavac, prepelica, grlica, golub, divlja patka, šljuka i dr. Ovo lovište pruža mogućnost lova tokom cele lovne sezone, sve dok je visina snežnog pokrivača ispod 10 cm. Od lovno-tehničkih objekata postoje: čeke, čeke na drveću, hranilišta i tovišta. Zlatna rajačka lisica .