Kosidba na Rajcu – Medjunarodni kup
Svake godine, vikend posle Petrovdana, održava se dugi niz godina tradicionana turistička manifestacija Kosidba na Rajcu. Ovo je najveći i najposećeniji turistički događaj u bližem regionu. Predstvlja međunarodni kup takmičenje kosača, pobednika na svojim lokalnim takmičenjima. Čitav koncept manifestacije neguje uspomenu na nekadašnji način života u planinskim stočarskim krajevima i slavi solidarnost, rad i tradiciju.
U stočarskim krajevima jedan od najvažnijih poslova nekada je bila kosidba. U stara vremena letina se prikupljala uz pomoć moba, kada bi se kosači okupljali jedni kod drugih i zajednički obavljali važan i težak posao. Koliki je značaj kosidba imala govori i to da se početak, a posebno kraj pretvarao u pravu svetkovinu. Najpoznatija i najstarija je, svakako, Kosidba na Rajcu.
Prvo takmičenje kosača
Prvo takmičenje kosača na Rajcu se održalo kada i prvi narodni vašar, daleke 1892. godine. Tek mnogo kasnije 1965. i 1967. javlja se ideja i Kosidba na Rajcu postaje turistička manifestacija.
U ovim krajevima običaj je bio da se kosidba na mobu završava do Petrovdana 12. jula, a Kosidba na Rajcu, koja predstavlja simboličan i svečan završetak, održava se uvek prve nedelje posle Petrovdana.
Stari običaj kosidbe i takmičenje najboljih kosača na planinskim livadama Rajca, uz tradicionalni kulturno-umetnički program, narodno prelo i izložbu poljoprivredne mehanizacije, okupljaju svake godine desetine hiljada posetilaca.
Kosidba kao tradicija
Kosidba nije samo puko takmičenje kosača, već prikaz tradicije, počev od okupljanja kosača, trubača, zdravičara, vodonoša, odlaska na kosidbu, kosačkog ručka na travi.
Ovakav skup nije predstavljao samo završetak jednog važnog posla, već i priliku da se sretnu ugledni domaćini, ugovore poslovi. Mlade devojke i momci su imali priliku da budu viđeni, ašikuju, pa i svadbu ugovore.Najmlađima je bio izlet za pamćenje.
Smotra kosača na Rajcu
Smotra kosača ima međunarodni karakter, a do sada su učestvovali kosci iz Velike Britanije, Islanda, Rumunije, Rusije, Holandije, Mađarske, Norveške… Svake godine učestvuju najbolji kosci iz Slovenije, Republike Srpske i Crne Gore. Izvorne igračke i pevačke grupe iz okolnih sela su u narodnim nošnjama, a ručak od tradicionalnih jela se služi na ćilimima i belim čaršafima.U okviru manifestacije je izložba poljoprivredne mehanizacije.
-
Lov na zlatnu rajačku lisicu
Lovačko udruženje iz Ljiga „Rajac“ organizuje lov na kako kažu „Zlatnu rajačku lisicu“ sa psima goničima na obroncima planine Rajac. Lov na zlatnu rajačku lisicu je jedna od najstarijih manifestacija u Srbiji tog tipa sa dosta pratećih sadržaja, poput takmičenja u gađanju glinenih golubova, onda odstrela divljeg vepra, jamarenja štetočina i slično.
Sjajna prilika za sve lovce i prijatelje lova za takmičenje i druženje kao i za čašicu razgovora. Pupularna Rajačka lisica se održava se prve nedelje u februaru mesecu.
-
Memorijal Čika Duško Jovanović – Medjunarodno takmičenje u orijentiringu
U organizaciji planinarskog društva Pobeda iz Beograda, na planini Rajac se održava takmičenje u planinarskom orijentacionom krosu.
Memorijal Čika Duško Jovanović je međunarodno takmičenje u orjentiringu. Takmičari se samo uz pomoć kompasa i karte, kreću nepoznatim terenom, a njihova zadata staza i kontrolne tačke koje na terenu treba da pronađu, ucrtane su na karti. Takmičarske kategorije su od 10 godina pa sve do 65 i više. To je porodičan sport a pored takmičarskog dela učešće je moguće i u revijalnom. Manifestaciju organizuje planinarsko društvo Pobeda iz Beograda u mesecu aprilu.
-
Ljiške kulturne večeri
Tokom sedmice koja prethodi Kosidbi na Rajcu, Gradska biblioteka iz Ljiga tradicionalno organizuje višednevni događaj „Ljiške kulturne večeri“. Tokom nekoliko dana Ljižani i posetioci Ljiga mogu uživati u raznovrsnom kulturno-umeničkom i zabavnom programu. Pored gostujućih izvođača, važan deo programa je predstavljanje mladih i neafirmisanih umetnika i dece ljiškog kraja.
-
Takmičenje u sviranju violine
Moravačko ćemane je sabor i takmičenje violinista iz Ljiga i okoline. Održava se u selu Moravci pod pokroviteljstvom opštine Ljig.
-
Takmičenje u višeboju – Dani čistih planina
Svakog oktobra, planinarski klub Pobeda organizuje trofej grada Beograda u višeboju i planinarstvu . To obuhvata takmičenje u pešačenju i planinarenju, planinsko trčanje, planinski biciklizam, planinarska orijentacija, nadvlačenje konopca i orijentiring. U okviru ove manifestacije što je posebno pohvalno održava se akcija čišćenja Rajca i okoline.
-
Hadži-Đerini dani
Manastir Svetog Arhangela Gavrila iz Moravaca organizuje višednevnu manifestaciju posvećenu arhimandritu Gerasimu i njegovom značaju za narod Ljiga i Srbije u Prvom srpskom ustanku. U okviru ovog događaja održava se Svečana akademija, koncert i tematske književne večeri kao i ostali kulturni-umetnički sadržaji koji slave istoriju i tradiciju našeg kraja. Takođe, u sklopu manifestacije održava se i tematska likovna kolonija.